Św. Augustyn – Serial

Święty Augustyn – odc. 1/5 – Adwokat diabła

Tagasta, Afryka, 354 A.D. Tu przychodzi na świat i dorasta Augustyn, syn Moniki i Patriciusa. Młody Augustyn pragnie studiować prawo i zostać uczniem wielkiego oratora Macrobiusa. Udaje się więc do Kartaginy. Zatrzymuje się u Waleriusza, który przydziela mu pokój i służącą, Khalidę, która z czasem zostaje jego kochanką. Augustyn spełnia swoje młodzieńcze marzenie, stając się uznanym oratorem i prawnikiem. Na wieść o ciężkiej chorobie ojca, postanawia wrócić z Khalidą do Tagasty.

Święty Augustyn – odc. 2/5 – Khalida

Ku zaskoczeniu Augustyna, jego umierający ojciec przyjmuje chrzest. Spotkanie z rodzicami kończy się jednak kłótnią. Augustyn i Khalida zatrzymują się u przyjaciela, Romanianusa. Po pogrzebie ojca Augustyn pozostaje w Tagaście i przystaje do Manichejczyków. Z jego związku z Khalidą, rodzi się syn, Adeodatus. Augustyn jednak opuszcza rodzinę dla posady oratora dworskiego w Mediolanie. Jego zadaniem jest wygłoszenie mowy na część cesarza, będącej atakiem na biskupa Ambrożego.

Święty Augustyn – odc. 3/5 – Usta Cezara

Do Mediolanu przyjeżdżają matka Augustyna i Khalida z dzieckiem. Augustyn wraz z matka udaje się na spotkanie z biskupem Ambrożym, po czym atakuje go w swej przemowie. Przez przypadek Khalida słyszy rozmowę Augustyna z arystokratą, który proponuje mu małżeństwo ze swoją córką. Khalida opuszcza Augustyna, pozostawiając mu syna. Z rozkazu cesarza, Augustyn i Waleriusz mają zarekwirować bazylikę Ambrożego. Żołnierze cesarscy przeprowadzają krwawy atak na katolików. Augustyn ma wyrzuty sumienia, które są początkiem jego nawrócenia.

Święty Augustyn – odc. 4/5 – Werdykt Ilariusza

Po nawróceniu Augustyn traci wszelkie wpływy na dworze. Rozstaje się także z Waleriuszem. Konwersja tak wybitnej osobistości jak nadworny mówca dodaje odwagi obrońcom bazyliki, dzięki czemu zostaje ona w rękach chrześcijańskich.

Święty Augustyn – odc. 5/5 – Państwo Boże

Po Augustyna przypływają papieskie statki. Atak na obóz Wandalów kończy się klęską. Augustyn udaje się do ich wodza, Genzeryka, żeby doprowadzić do uwolnienia jeńców. Wandalowie posyłają na dno cesarską flotę, ostatnią nadzieję obleganych, zdobywają miasto, łupią je i palą. Augustyn umiera, ale jego spuścizna pisarska zostaje ocalona.